Penapisan URL
Tutup mana-mana tab yang alamatnya mengandungi sebahagian daripada pautan, seperti github.com, bukan hanya alamat yang tepat.
Penapisan URL membolehkan jadual tutup memadankan mana-mana tab yang alamatnya mengandungi pautan yang anda taip, bukan hanya alamat yang tepat. Taip github.com, dan jadual itu boleh menutup setiap halaman GitHub yang anda buka. Ia membantu apabila anda mahu mengosongkan seluruh laman sekali gus, seperti media sosial pada awal hari bekerja anda.
Bagaimana Penapisan URL berfungsi
Tanpa Penapisan URL, jadual tutup hanya menutup tab apabila alamatnya sama tepat dengan Pautan Laman Web anda. Tab yang memaparkan github.com/notifications tidak sepadan dengan pautan github.com.
Apabila Penapisan URL ditandakan, semakan itu hanya melihat sama ada alamat mengandungi pautan anda. Anda tidak perlu menaip bahagian https atau www. di permulaan, kerana penapis digunakan selepas bahagian itu. Tab Scheduler kemudian menutup mana-mana tab yang alamatnya mengandungi baki pautan anda. Contohnya, pautan example.com/page juga sepadan dengan example.com/page/123, example.com/page?query=example dan subdomain.example.com/page.
Penapisan URL hanya mempengaruhi penutupan. Apabila jadual membuka laman web, ia sentiasa membuka pautan tepat yang anda masukkan. Dalam jadual Buka, kemudian tutup, penapis terpakai pada langkah tutup.
Pilihan ini ditandakan secara automatik apabila anda memilih Tutup tab yang sepadan sebagai Jenis Jadual, dan apabila anda menggunakan Pendua sebagai jadual tutup. Dalam Senarai Tab Berjadual, ikon corong kecil di bawah pautan laman web menunjukkan jadual yang menggunakannya.
Penapisan URL atau kad bebas *?
Kedua-duanya membolehkan satu jadual memadankan banyak tab. Penapisan URL ialah pilihan yang mudah. Anda menaip pautan biasa dan menandakan satu kotak, dan setiap alamat yang mengandunginya dikira sepadan. Dengan * anda menentukan di mana padanan berlaku. Letakkan * di kedua-dua hujung untuk memadankan di mana-mana bahagian alamat, * di permulaan untuk memadankan hujung alamat, atau * di hujung untuk memadankan permulaannya. Memasukkan * sahaja akan menutup setiap tab. Jika anda memerlukan padanan pada permulaan atau hujung alamat, gunakan *. Jika anda hanya mahu semua halaman dalam satu laman, gunakan Penapisan URL.
Cara menggunakan Penapisan URL
- Klik ikon Tab Scheduler pada bar alat pelayar anda dan pilih tetapan.
- Dalam Pautan Laman Web, taip bahagian alamat yang anda mahu padankan, seperti github.com.
- Pilih kekerapan jadual berjalan dalam Pilih Kekerapan, contohnya Setiap Hari.
- Tetapkan Jenis Jadual kepada Tutup tab yang sepadan, atau kepada Buka, kemudian tutup jika jadual yang sama perlu membuka laman itu dahulu.
- Masukkan Masa Tutup, serta tarikh atau hari jika kekerapan anda memerlukannya.
- Dalam Pilihan lain, pastikan Penapisan URL ditandakan. Anda juga boleh menandakan Jangan tutup tab yang disematkan atau Jangan tutup tab aktif.
- Klik Simpan Jadual.
Bila perlu menggunakan Penapisan URL
- Fokus di tempat kerja. Pautan Laman Web youtube.com, Setiap Minggu, Tutup pada hari Isnin hingga Jumaat, Masa Tutup 9:00. Setiap halaman YouTube yang anda buka ditutup apabila hari bekerja anda bermula, tidak kira video apa yang dipaparkan.
- Penghujung hari. Pautan Laman Web github.com, Setiap Hari, Masa Tutup 18:00. Semua tab GitHub anda ditutup serentak, bukan hanya halaman utama.
- Selepas kursus. Jadual Satu Kali menutup setiap tab learn.example.com pada pukul 17:00 pada hari terakhir kursus.
Perkara yang perlu diketahui tentang Penapisan URL
- Gunakan pautan yang khusus. Perkataan pendek sepadan dengan setiap alamat yang mengandunginya, di mana-mana laman, jadi domain penuh seperti github.com lebih selamat daripada satu perkataan.
- Penapisan URL tidak mengubah cara laman web dibuka. Jika jadual hanya membuka laman, biarkan pilihan ini tidak ditandakan.
- Pilihan tutup anda yang lain masih terpakai, seperti Jangan tutup tab yang disematkan, Jangan tutup tab aktif dan Tutup tab inkognito sahaja.
- Penapisan URL percuma dalam setiap pelan.
Soalan lazim
Adakah "Penapisan URL" berfungsi semasa membuka laman web?
Tidak. "Penapisan URL" hanya menentukan tab yang ditutup oleh jadual. Apabila jadual membuka laman web, ia menggunakan pautan tepat yang anda masukkan.
Adakah saya perlu menaip https atau www dalam pautan?
Tidak. Penapis digunakan selepas bahagian https dan www., jadi pautan seperti github.com sudah memadai.
Apakah beza "Penapisan URL" dengan menggunakan *?
"Penapisan URL" memadankan mana-mana alamat yang mengandungi pautan biasa anda. Dengan * anda memilih sama ada padanan berlaku di permulaan, di hujung atau di mana-mana bahagian alamat, dan * sahaja menutup setiap tab.
Mengapakah "Penapisan URL" sudah ditandakan?
Ia ditandakan secara automatik apabila anda memilih "Tutup tab yang sepadan" atau menggunakan "Pendua sebagai jadual tutup". Nyahtandanya jika jadual itu hanya perlu menutup alamat yang tepat.